ناشر دارایی ناشر دارایی

بازگشت

بازدید و بررسي ميداني مسير تله كابين ناهارخوران گرگان از سوي مدیر عامل شرکت تله کابین ایران ، كميته فني منابع طبيعي استان به اتفاق كارشناسان شهردار

بازدید  و بررسي ميداني مسير تله كابين  ناهارخوران گرگان از سوي مدیر عامل شرکت تله کابین ایران ، كميته  فني منابع طبيعي استان به اتفاق كارشناسان شهرداري گرگان

مدیر عامل شرکت تله کابین ایران، به همراه کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی گلستان، همچنین مشاور سرمایه گذاری شهرداری گرگان و گروهی از خبرنگاران از مسیر زمینی محوری که قرار است تله کابین گرگان در آن احداث شود بازدید کردند. 
مدیر عامل شرکت تله کابین ایران نيز در خصوص میزان تولید ارزش افزوده حاصل از اجرای این طرح  گفت: ظرفیت جنگل در پذیرش گردشگر براورد شده است و بر اساس در نظر گرفتن استفاده از 85 درصد این ظرفیت، سالانه 400 هزار گردشگر برای استفاده از این سیستم دیده شده است. بلیتی که برای هر نفر پیش بینی شده است 15 هزار تومان است و این ورای استفاده از سایر امکان های گردشگری در این تفرجگاه و شهر گرگان خواهد بود. البته این نرخ برای سال نخست در نظر گرفته شده است و در سال های بعد با توجه به افزایش تورم و قیمت ها، بدون شک تعییراتی هم در قیمت بلیت وجود خواهد داشت.علي اکبرزاده درمورد اشتغال زایی این طرح گفت: در بیست تا 24 ماهی که برای اجرای طرح پیش بینی شده است اشتغال زایی بیشتر انجام می شود و پیش بینی می کنیم روزانه بین 150 تا 200 نیروی کار در این محل مشغول به کار باشند. اما بعد از راه اندازی خط، پرسنلی در حدود 30 نفر در بخش های، تعمیرات، نگهداری و  بهره برداری مشغول خواهند بود. 
اکبرزاده ادامه داد: با توجه به موازین محیط زیست و منابع طبیعی، ارتفاع دکل های در نظر گرفته تا حدی است که از بالای درخت ها عبور می کند و نیازی به قطع درختان نیست، مگر درختانی که درست در نقاط احداث دکل باشند. با توجه به برداشت ها و نقشه برداری های دقیقی که انجام شده تعداد این درختان هم به تعداد انگشتان دو دست نمی رسد. از سوی دیگر بعد از این بازدید یک بار دیگر طرح نقشه برداری و مطالعاتی مورد بازبینی قرار می گیرد تا همه موارد در آن دیده شود. 
او در خصوص سازه های جانبی، اقامتی و پذیرایی و تجاری به عنوان مکمل های درآمدزایی طرح تله کابین می گوید: با توجه به این که زیر ایستگاه فضاهای بزرگی داریم، از همین محوطه ها برای استقرار سازه های جانبی استفاده می کنیم. در اطراف ایستگاه ها، اطراق راه هایی احداث می شد که خانواده ها بتوانند از آن ها به شکل موقت استفاده کنند.
بعد از بازدید این گروه از محل احداث 14 دکل، از مجموع 17 دکل در طول 3 کیلومتر، خط کابلی تله کابین، شرکت تله کابین ایران، مختصات دقیق انواع گونه های موجود، به همراه رشد میزان رشد ارتفاعی گونه های درختی در مسیر، را برای بازبینی مجدد طرح درخواست کرد. طرح اولیه مطالعاتی، با برداشت دقیق از موقعیت استقرار درختان در پهنای کمینه 10 و بیشینه 30 متر در دو طرف مسیر کابلی برای بررسی مجدد در اختیار اداره کل منابع طبیعی قرار گرفت.این طرح در حالی رو به انجام است بسیاری از کارشناسان توسعه پایدار، بر این باورند که تله کابین از جمله طرح هایی است که پیامد و هدف بنیانی آن، ایجاد گردشگری انبوه در منطقه است و ناهار خوران با توجه به شرایط فعلی و حضور حداکثری بومیان و گردشگران در آن به عنوان شناخته شده ترین محور تفرجی در گلستان، توان تاب اوری گردشگری انبوه را ندارد. 
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی گلستان دراين باره گفت: در مطالعات صورت گرفته برای احداث تله کابین همه مطالعاتی که منطبق بر طبیعت است و بر اساس کتابچه ای که اخیرا در منابع طبیعی مصوب شده است ، اجرایی می شود. در حقیقت در قرار دادی که با شهرداری منعقد می شود، لزوم و ضرورت اجرای بندهای کتابچه قید خواهد شد. 
 ناصری ادامه داد: پارک ناهار خوران 600 هکتار است که از پل سید مسعود شروع می شود و تا انتهای جهان گردی ادامه پیدا می کند. همه این 600 هکتار به صورت تفکیک شده در ابعاد، فرهنگی، تاریخی و احیایی و تفرجی زون بندی شده است. براساس برد اکولوژیکی و برد تفرجی آن، تعداد افرادی که روزانه می توانند از این منطقه استفاده کنند مشخص شده است. وي افزود:در این طرح بحث قطع درخت و سازه های سنگین وجود ندارد. همه سازه ها همسو با طبیعت است. 
تمرکز باید از ناهارخوران برداشته شود
این کارشناس جنگل داری در خصوص تغییر محل احداث طرح از منطقه هزار پیچ به ناهارخوران توضیح داد: جمعیتی که در حال حاضر دارند از منطقه ناهار خوران استفاده می کنند بیش از توان منطقه است و تمرکز این جمعیت باید شکسته شود. برای هزار پیچ هم 200 هکتار، طرح گردشگری، دیده شده است. 69 هکتار هم برای بلوار صیاد شیرازی طرح گردشگری دیده شده است. در حقیقت فعالیت ها و خدمات به منظور برداشته شدن فشار از روی ناهار خوران در حال توزیع است، تا با حفظ تعادل اکولوژیکی در منطقه ناهار خوران روبه رو شویم.


آخرین اخبار آخرین اخبار