صفحه اصلي > اخبار شهرداری > اجرای 110 برنامه در هفته فرهنگی گرگان

اجرای 110 برنامه در هفته فرهنگی گرگان


6 آذر 1398, 15:39. نويسنده: کارشناس3

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط عمومی شهرداری گرگان، عبدالرضا دادبود در تشریح برنامه‌های هفته فرهنگی گرگان که مصادف با تشرف امام حسن عسکری (ع) به این شهر است، اظهارکرد: برنامه‌های متنوع و مختلفی برای گرامیداشت این هفته پیش‌بینی شده که با حمایت شورای اسلامی شهر گرگان و همراهی برخی دستگاه‌های فرهنگی سطح شهر توسط سازمان فرهنگی‌، اجتماعی و ورزشی شهرداری گرگان اجرا می‌شود.
وی با اشاره به روزشمار هفته فرهنگی گرگان اعلام کرد: روز شنبه 9 آذرماه امسال به نام «گرگان‌، شهر دوستدار ولایت» و روز یکشنبه « گرگان، شهر اخلاق و رفتارهای زیبا» مزین شده است. همچنین دوشنبه « گرگان‌، سرزمین چهره‌های ماندگار»، روز سه‌شنبه « گرگان، شهر دارالمومنین»، روز چهارشنبه « گرگان، شهر جاذبه‌های فرهنگی، مذهبی و گردشگری»، روز پنج‎شنبه 14 آذرماه «گرگان، شهری که دوستش دارم»، روز جمعه 15 آذرماه نیز «گرگان، شهر نشاط، سلامتی و پویایی» و روز شنبه 16 آذرماه نیز «گرگان، شهر مفاخر و فرهیختگان» نامگذاری شده است.
شهردار گرگان با بیان اینکه بیش از 110 برنامه در هفته فرهنگی در سطح محله‌های مختلف شهر برگزار می‌شود، افزود: در این هفته برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری، ورزشی، قرآنی، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و غیره در گرگان اجرا می‌شود.
وی با اشاره به برخی برنامه‌های شاخص در هفته فرهنگی گرگان گفت: محفل انس با قرآن کریم به مدت 7 روز در سالن ورزشی امام خمینی (ره) شهر گرگان برگزار خواهد شد، این مراسم با حضور اقشار مختلف مردم و قاریان برتر و ممتاز گرگان ساعت 14 تا 17 در هفته فرهنگی برنامه‌ریزی شده است.
جشن بزرگ ولادت «خورشید یازدهم» نیز یکی دیگر از برنامه‌های هفته فرهنگی گرگان است که شهردار گرگان زمان برگزاری آن افزود: این برنامه به صورت متمرکز در روز پنج شنبه 14 آذرماه در پارک شهر گرگان برگزار می‌شود.
دادبود ادامه داد: برگزاری تور گرگان‌گردی در بافت تاریخی شهر، اجرای برنامه‌های هفت شب، هفت مسجد، مسابقات کتابخوانی مجازی، برپایی نمایشگاه سوغات و صنایع دستی و برگزاری شب شعر از دیگر برنامه‌ها برای گرامیداشت هفته فرهنگی گرگان است.
وی گفت: با همکاری آموزش و پرورش گرگان و خانه‌های فرهنگی مسابقه روزنامه‌دیواری، انشاء و نقاشی در مدارس شهر برگزار خواهد شد و جشنواره‌ کودکانه ویژه معلولان و بیماران خاص و جشنواره غذا همراه با کارگاه آموزشی نیز در این هفته برگزار می‌شود.
شهردار گرگان با بیان اینکه برنامه‌های ورزشی متنوعی برای این هفته پیش‌‎بینی شده است، اظهارداشت: برگزاری المپیاد ویژه معلولان و بیماران خاص، همایش دوچرخه‌سواری، مسابقات والیبال محلات، جشنواره بازی‌های بومی و محلی، مراسم شبی با پهلوانان در زورخانه پوریای ولی و مسابقات تکواندو از برنامه‌های این بخش خواهد بود.
در هفته فرهنگی گرگان برنامه‌های دیگری همچون ورکشاپ خوشنویسی و تذهیب، کارگاه سلامت مادران و کودکان، کارگاه‌های پیشگیری از دیابت و تغذیه کودک نیز در این ایام برگزار می‌شود.
گفتنی است در سال 255 هجری قمری یکی از اهالی گرگان به نام جعفربن شریف جرجانی عازم مکه می‌شود در این راه به سامرا می‌رود تا وجوهات شرعی مردم منطقه را به امام حسن عسکری (ع) تقدیم کنند، امام می‌فرمایند: به شهرت برگرد، 190 روز بعد مصادف با صبح روز جمعه (سوم ربیع‌الثانی) به موطن خودت میرسی، به مردم اعلام کن من غروب همان روز نزد مردم آن منطقه خواهم آمد که این امر محقق می‌شود.

امام حسن عسکری (ع) در روز جمعه‌ای که وعده داده بودند به منطقه می‌آیند و تعدادی از بیماران را شفا می‌دهند.
روز حضور امام حسن عسکری (ع) تا روز ولادت این امام همام در هشتم ربیع‌الثانی از دی ماه سال 96 به عنوان هفته فرهنگی گرگان نامگذاری شده است.
ا


بازگشت