صفحه اصلي > اخبار شهرداری > خواهرخواندگی گرگان و گوانجو زمینه تحول تعامل ایران و چین

خواهرخواندگی گرگان و گوانجو زمینه تحول تعامل ایران و چین


6 دی 1397, 11:50. نويسنده: کارشناس3

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط عمومی شهرداری گرگان، دکتر «خلیل شیرغلامی» سرکنسولگر ایران در گوانجو چین با در راستای پیگیری روند اجرای مفاد تفاهمنامه خواهرخواندگی گرگان و گوانجو چین وارد استان گلستان شد و با دکتر سیدمناف هاشمی استاندار گلستان دیدار کرد.

دکتر سیدمناف هاشمی استاندار گلستان در این دیدار که شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر گرگان نیز حضور داشتند اظهار کرد: تلاش داریم همایش سرمایه گذاری را طی چند ماه آینده در استان برگزار کنیم و در حال حاضر به دنبال آماده سازی بسته های سرمایه گذاری هستیم که البته سرمایه گذاران چینی نیز می توانند حضوری جدی داشته باشند.
وی افزود: در گلستان 23 شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد و طی یک سال گذشته 40 واحد تولیدی صنعتی استان احیا شده است و ما آمادگی حضور تولیدکنندگان چینی در گلستان و سرمایه گذاری آنان را داریم.
وی ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی آمادگی خود را برای حضور 15 درصدی در خط آهن گرگان به مشهد که از طریق فاینانس با طرف چینی انجام می شود را اعلام کرده  و ما امیدواریم فاینانسور پروژه اجرای کار را با قدرت آغاز کند.
استاندار گلستان با اشاره به دریافت مجوزات طرح گردشگری آشوراده یادآور شد: ما آمادگی استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را در این پروژه داریم اما باید زیرساخت های لازم را بر اساس گردشگری سبز در آشوراده فراهم آوریم.
دکتر هاشمی ابراز امیدواری کرد علاوه بر تفاهم نامه های فی مابین گرگان و گوانگجو جهت خواهر خواندگی، تفاهم نامه هایی فی ما بین دو استان نیز به امضا برسد.
همچنین در این جلسه سرکنسول جمهوری اسلامی در شهر گوانگجو کشور چین با اشاره به ظرفیت های اقتصادی استان گوانگ دونگ اظهار کرد: سرمایه، فناوری و بازار نیاز امروز ماست که می توانیم از طریق کشور چین آن را تامین نماییم.
دکتر خلیل شیرغلامی سرکنسولگر ایران در گوانجو چین تصریح کرد: با توجه به حمایت های صورت گرفته، گلستان می تواند پایلوت همکاری های ایران و چین باشد و پیمان دوستی این دو استان ظرف مدت یکی دو سال آینده به خواهر خواندگی تبدیل شود.
وی افزود: گوانجو در حال حاضر با فوکوکا ژاپن، لیون فرانسه، لینشوپینگ سوئد، آوکلند نیوزیلند، لس آنجلس امریکا، ونکور کانادا خواهر خوانده است و اگر آنها فضای امنیت گلستان را درک کنند و احساس اعتماد در آنها ایجاد شود برای انتقال تکنولوژی تولید به میدان خواهند آمد.
سرکنسول جمهوری اسلامی در شهر گوانجو کشور چین، خاطر نشان کرد: راه آهن اینچه برون ظرفیتی ملی در گلستان است که می تواند خط انتقال تولیدات مورد نیاز به کشور چین باشد.
شیرغلامی یادآور شد: تلاش داریم 2 یا 3 ظرفیت سرمایه گذاری را در گرگان پیگیری کنیم و امیدواریم بتوانیم سطح همکاری ها را افزایش دهیم.
لازم به ذکر است در این جلسه پیمان دوستی بین دو شهر گرگان و گوانگجو رد و بدل و از تلاش‌های سرکنسولگر ایران در گوانجو چین در راستای پیگیری‌های لازم برای امضا تفاهمنامه خواهرخواندگی گرگان و گوانجو و توسعه روابط ایران و چین بخصوص استان گلستان با طرف چین به صورت رسمی تقدیر شد.

 


بازگشت